21 Şubat 2014 Cuma

İpek Yolu

TRT'nin TRT olduğu zamanlarda yani ben bir ilkokul öğrencisiyken ve 80'ler gelmiş geçmiş en güzel yıllarken hayatıma giren çok mühim bir şahsiyet vardı. Çocuk aklımla beni düşler alemine çıkaran ve bilmediğim sayısız arzulara kapı açan ve beni ruhen ait olduğum mekana ulaştıran büyük bir müzisyendi O.
O kişi Kitaro yani asıl ismiyle Masanori Takahaşi'den başkası değildi.

Efsanevi İpek Yolu belgeselinin  bestecisi New Age müziğinin tanınmış ismi Kitaro, 4 Martta İstanbul'da konser veriyor ve ben hayallerin imkansız olmadığını ispatlarcasına bu büyük devi izlemeye gideceğim için müthiş bir heyecan duyuyorum. İnanasım gelmiyor ama işte oluyor nihayet İstanbul'a benim şehrime geliyor. Yaşadığım mutluluğu tarif edecek bir kelime yok sadece MUTLUYUM ama öyle böyle değil çok mutlu...
4 Şubat 1953 doğumlu olan Kitaro benim doğduğum yıl , Ten Kai/Astral Voyage albümünü yayınlamış. 

O zaman 25 yaşında olan Kitaro nihayet ben 35 o ise 61 yaşına geldiğinde İstanbul'a geliyor.
Olsun hiç gelmeyebilirdi de!


Şubat ayı o kadar keyifsizdi ki, nasıl desem ruhum mengenede sıkışıyor gibiydi lakin gider ayak bana çok güzel bir hediye verdi ki, tüm ayın ruhsuzluğunu sildi gitti. 
4 Mart Salı gecesi benim için kuşkusuz efsanevi bir gece olacak.  Bu vesileyle belki bir gün Tuva'ya da gitmek ve bu hayalide gerçekleştirmek kısmet olur. 
Olur mu olur neden olmasın?

Meraklısına küçük bir not: Sanatçıya Kitaro takma adı arkadaşları tarafından Japon anime karakteri olan "Kitaro"dan esinlenerek verilmiş.
Gel de şimdi anime sevme! :)

6 yorum:

 1. İstanbul'da olsam kaçırmazdım diye arkadaşlarımla paylaştım duyunca , sizin adınıza çok sevindim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah! İstanbul dışında olan ve bu konsere gitmek isteyip gidemeyen herkes için üzülüyorum. Aynı durumda olsam çok üzülürdüm :(

   Sil
 2. Kitaro isminin aslında bir anime karakterine ait olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım, yıllarca bu ismi kullanması ne kadar hoş :) 4 Mart'ı özlemle bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Banucum kardeş sahibi olmanın güzelliğini her daim yaşattığın için teşekkür ederim. Heyecanla bekliyorum 4 mart akşamını :)

   Sil
 3. Ben lise yıllarındayken keşfetmiştim. Müzik dinleyecek hiçbir aletin olmadığı bir dağ başı köyünde o zaman üniversitede olan amcam anlatmıştı müziğini. Amcan nasıl güzel anlattıysa dinlediğimde işte bu demiştim. Çok heyecanlıyım dünya gözü ile göreceğim diye. Senin gelmene de ekstra sevindim. Karşılaşır mıyız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Heidi, erdemarife@gmail adresinden haberleşelim. Biletin hangi kısımdan acaba merak ettim :) Gidiyor olmana bende çok sevindim. Heyecanla bekliyorum.

   Sil